Remeselníci
Hru na fujaru si mnohí spájajú s folklórnymi slávnosťami alebo pasienkami plnými oviec. Výrobe tohto unikátneho nástroja sa remeselník Michal Fiľo venuje od roku 1984 a na kežmarský festival EĽRO bol pozvaný už od jeho prvých ročníkov. Majster ľudovo umeleckej výroby prezentuje tradičný spôsob výroby a hry na pastierskych hudobných nástrojov ako sú fujary, píšťaly, koncovky či dvojačky. …
História remesla je na Slovensku rozšírená od konca 18. storočia. Dnes pri tvorbe dominuje estetický aspekt a v popredí oproti minulosti je osobnosť a originalita tvorcu. Príbeh svojej kreatívnej činnosti a vytvorenie vlastného štýlu popisuje remeselníčka Janka Balintová. Začiatky drobnej ručnej práce bývajú rôzne. Venujú sa im od mala v rodine, vedú ich k nim starí rodičia. Niekedy samotného …
Meď je materiál patriaci horám, každé ráno ich vychádzajúce slnko odieva do medeného odevu. Kováčka Anna Budáčová hľadala svoje umiestnenie v remesle, až spolu s priateľkami celkom priľnuli k medi. Spracúvaním tohto celkom poddajného kovu vytvárajú predmety ozdobného a drobného úžitkového tovaru. Vyrábajú ozdobné podkovičky, srdcia, anjelov, interiérové dekorácie, lyžičky. „Meď je zároveň materiál, ktorý nás premosťuje k …
Tenký steh, niekoľko hodín usilovnej práce a hračka je na svete. Pri šití si človek namáha zrak, pozorne musí kontrolovať doslova každý milimeter. Pani Baková sa v spomienkach vrátila do druhého júlového týždňa, kedy svoju prácu ukázala návštevníkom festivalu EĽRO. Od nepamäti obdivovala remeselníčka ručnú prácu šikovných ľudí a vlastnú výrobu. Šitie bolo v minulosti považované ako nevyhnutná zručnosť, …
Prvotne úžitkový materiál je pre nás už samozrejmosť. I naši predkovia opracovávali ťažké polená na pokrývku strechy, vyrezávali varešky či strúhali hračky pre deti. Viac výtvarníčka ako remeselníčka Hana Jánska v rozhovore prezradila, čo všetko dokáže s drevom vymyslieť. Drobnej manuálnej práci sa Jánska naučila úplne sama. Neľahká úloha upratať dielňu po otcovi ju presvedčila, že si …
Jedinečnosť festivalu odokrýva i jedno z dávnych remesiel, ktorými sa ľudské pokolenie zaoberá – hrnčiarstvu. Zasvätiť svoj život ručnej práci sa rozhodol aj Igor Macák, ktorý v rozhovore s radosťou zaspomínal i na svoj prvý ročník festivalu EĽRO. Práci s hlinou sa naučil v Slovenskej ľudovej majolike v Modre. Tradičný postup práce pokračoval glazovaním, maľovaním a nakladaním vypaľovacej pece. „Prvý ročník EĽRA som sledoval …
Remeslo sa nedá naučiť zo dňa na deň. Prácu so sklom Peter Fiala sledoval už od útleho detstva. Nadviazal na rodinnú tradíciu, v ktorej pokračuje dodnes. Zručného remeselníka sme sa okrem iného pýtali i na zážitky z predchádzajúcich ročníkov festivalu EĽRO. „Môj starý otec mal už za Prvej Slovenskej republiky sklársku dielňu, kde vyrábal sklenené výrobky. Môj otec …
Ako prvý na Slovensku začal remeselník Juraj Adamjak vyrábať pod vlastnou značkou jedinečné sústružené drevené misky so zachovanou pôvodnou kôrou. Tie vďaka rozmanitému tvaru, povrchovej úprave ľanovým olejom, prírodnej kôre z nádherne prírodne vyfarbeného masívu dreva sú ekologické originály. Tokárske výrobky sú z koreňov a hrčí stromov, ktoré mali ťažký život. Hoci ich pokrútilo, nezlomili sa a rástli …
Materiál s veľkým potenciálom na tvorenie nás obklopuje každý deň. Ak sa dostane k mysli plnej nápadov a šikovných rúk, vznikne originálny výrobok. Nielen na najkrajšie zážitky z festivalu EĽRO sme sa pýtali remeselníčky Margity Jurčovičovej. „Žijem v rodine kde sa stále niečo vyrábalo a vyrába. Babička krásne vyšívala, sestra sa venovala batikovaniu a maľovaniu hodvábu a mamina pleteniu a šitiu. Práve mamina …
Módny doplnok si v predchádzajúcich storočiach na hlavu nasadzovali dámy i páni. V uliciach sa s neodmysliteľnou súčasťou outfitu už tak často nestretávame. Originálne pokrývky hlavy nájdeme v dielni klobučníčky Eleonóry Gaškovej mladšej. Nezvyčajné remeslo sa v rodine objavilo ešte počas druhej svetovej vojny. Vtedy 18 ročná babička Elena Budešová otvorila svoj prvý salón v Košiciach. V tradícii pokračovala aj dcéra, ktorá mala …
Rezbárstvu sa v Kežmarku od svojich štrnástich rokov venuje Karol Kopčák. Už vo svojich umeleckých začiatkoch dokázal z dreva vyčariť hotové skvosty. Pri návšteve jeho stánku nám ukázal fujaru, ktorá patrila k prvým jeho kúskom. „Výzvou pre mňa boli východoslovenské čerpáky, do ktorých sa viacerým ľuďom nechce, lebo sú náročné na výrobu. Pre mňa je výzvou vyrobiť vždy to najnáročnejšie,“ povedal …
Pravidelným návštevníkom festivalu EĽRO je známy umelecký kováč Michal Prypoň. Nenápadný kováč, ktorý napriek svojmu hendikepu dokáže vytvoriť na pohľad krásne a umelecky hodnotné diela. Kováčstvu sa naplno venuje tretí rok. Jeho doménou je hlavne figurálna tvorba a nápady sa mu podľa jeho slov hrnú zo všetkých strán. „S kováčstvom som začal počas štúdia na škole v Poprade. Potom …