O festivale

Kežmarok bol v minulosti slobodným kráľovským mestom. Slávu Kežmarku šírili umelci, spisovatelia, básnici, kupci, ale aj vynikajúci remeselníci.

Na slávne remeselné a cechové tradície nadviazal od roku 1991 festival ľudových remesiel pod názvom Európske ľudové remeslo. Dnes je už festival remesiel vyhľadávaným medzinárodným kultúrno – spoločenským podujatím.

Vždy počas druhého júlového týždňa sa na tri dni Kežmarok premení na trh remesiel. Podujatiu predchádza historický sprievod mestom a slávnostné otvorenie ako za dávnych čias zabezpečuje trhový richtár s mešťanostami. Úlohou šermiarov je potom dobyť hradby a bránu, ktorá v tieto dni zdobí námestie a je vstupnou bránou do areálu. Vyše sedemdesiat dobových stánkov pre remeselníkov, hrad, jeho nádvorie a architektúra meštianskych domov na hradnom a hlavnom námestí dotvárajú vzácne prostredie a neobyčajnú atmosféru.

Viac ako 180 remeselníkov a ľudových umelcov zo Slovenska a zahraničia predvádza pred zrakmi návštevníkov do päťdesiat druhov remesiel. Pod ich rukami sa rodia zaujímavé výrobky z dreva, prútia, slamy, šúpolia, kože, hliny, kovu, skla a iných materiálov, ktoré si možno zakúpiť priamo na mieste. Účasť mladých remeselníkov zvýrazňuje podujatie a potvrdzuje budúcnosť uskutočneného projektu EĽRO.

Pre milovníkov zábavy, humoru a folklóru je počas troch dní EĽRO pripravený bohatý program na troch javiskách v areáli – pred radnicou, pred hradom a na hradnom nádvorí, kde už tradične predvádzajú svoje umenie rôzni umelci a folklórne súbory zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Francúzska, Talianska, či Španielska, a herci približujú tradície cechov, ktoré v minulosti v Kežmarku existovali.

Pre deti je pripravený zaujímavý program, atrakcie, bábkové divadlo, jazda na poníkoch a iné. Vyhľadávané sú aj detské atrakcie, vďaka ktorým si môžu rodičia v pokoji vychutnať ponuku festivalu, k čomu úspešne prispieva aj centrum voľného času. Súčasťou remeselných trhov sú aj dramatické prehliadky miestneho hradu.

To, že návštevnosť a záujem o festival remesiel organizovaných v Kežmarku z roka na rok rastie, svedčí o jeho dobrej organizácii a teší nás skutočnosť, že dobrý chýr o Kežmarku letí ďaleko za hranice Slovenska.

Kultúra a umenie počas festivalu

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu remesiel v Kežmarku sú kultúrne a sprievodné programy. Už od 1. ročníka (1991) je snahou organizátorov obohatiť prezentáciu remeselnej výroby krásou hudby, spevu a tancov a vytvoriť atmosféru poskytujúcu návštevníkom oddych, zábavu a poučenie.

V priebehu podujatia si návštevníci môžu pozrieť v areáli remesiel technológiu výroby priamo na mieste (prípadne si ju vyskúšať), ale aj bohatý kultúrny program, ktorý nepretržite prebieha na troch javiskách a v priestoroch areálu EĽRO. V programe účinkujú domáce i zahraničné folklórne súbory, prezentujúce svoju národnú kultúru. Okrem domácich z Kežmarku a takmer z celého Slovenska to boli súbory z Česka, Poľska, Rakúska, Belgicka, Maďarska, Ruska, Španielska, Talianska, Francúzska, Fínska, Holandska, Macedónska, Litvy, Bulharska, Nemecka…

Históriu, cechové zvyky a rytierske súboje približujú návštevníkom svojim vystúpením divadelné súbory, skupiny historického šermu a bojového umenia. Deti sa tešia z predstavení bábkového divadla. Večerné hodiny sú venované zábavným programom, v ktorých účinkujú poprední umelci nášho kultúrneho života. Sobotný večer je nerozlučne spojený so zábavou pri dobrej ľudovej i populárnej hudbe, s úsmevným slovom a ohňostrojom. Nezabúda sa ani na milovníkov vážnej hudby, pre ktorých sú pripravené koncerty v podaní renomovaných umelcov. Nechýbajú ani rôzne atrakcie, pouličné vystúpenia, ľudové hudby, tanečná škola, sokoliari… Zaujímavé sú aj výstavy venované remeslám, inštalované vo výstavných priestoroch mesta a hradu.

Táto pestrá škála programov ponúka návštevníkom bohatý kultúrny zážitok a v spojení s prezentáciou remesiel vytvára nezabudnuteľnú atmosféru, priestor pre kultúrno – spoločenské vyžitie a získavanie nových poznatkov.