Kežmarok opäť ožil remeslami

V piatok 7. júla sa v historickom centre mesta pod Tatrami začal 31. ročník medzinárodného festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). Jeho návštevníkom sa počas troch dní predstaví vyše 150 remeselníkov a viac ako 1000 účinkujúcich.

Tradičnými ľudovými remeslami ožije Kežmarok od piatku 7. júla do nedele 9. júla. Tohtoročné EĽRO je venované jednému z najstarších kežmarských remesiel zámočníctvu a regiónu Kysuce. Slávnostnému otvoreniu predchádzal sprievod mestom. Nechýbalo dobýjanie hradieb areálu a scénické otvorenie vstupnej brány do mesta.

„Oživovanie a udržiavanie tradičných ľudových remesiel vnímame nielen ako milú povinnosť, ale aj ako prejav obdivu, vďaky a úcty. Zo skúsenosti vieme, že kvalitná práca musí byť pretkaná láskou. Aj táto pravda platí stále. Vyžarovanie lásky k remeslu názorne uvidíme v stánkoch našich remeselníkov zo Slovenska i zahraničia, ktorých jet u naozaj početne, “ uviedol riaditeľ festivalu a primátor mesta Ján Ferenčák.

 Záštitu nad festivalom tento rok prevzal námestník generálneho tajomníka OSN pre Európu, strednú Áziu a Ameriku Miroslav Jenča. Okrem neho sa otvorenia zúčastnili Ján Kubiš, bývalý minister zahraničných vecí Slovenskej republiky, veľvyslankyňa Rakúska na Slovensku Margit Bruck-Friedrich, veľvyslanec Írska na Slovensku Dermot McGauran, veľvyslanec Maďarska Csaba Balogh a generálna konzulka Maďarska v Košiciach Ágota Hetey. Pozvanie prijali aj zástupcovia partnerských miest Kežmarku.

Históriu, cechové zvyky a rytierske súboje priblížia návštevníkom divadelné súbory, skupiny historického šarmu a bojového umenia. Pripravený je aj bohatý sprievodný program pre všetky vekové kategórie. Počas predĺženého víkendu vystúpia folklórne súbory Magurák, Orgonina, Poničan ale aj Kollárovci alebo herci z divadla J. Záborského s legendárnymi piesňami z muzikálu Na skle maľované.

V rámci večerného programu sa predstavia známe slovenské a české kapely a interpreti – Štefan Štec a Fajta, Sima, Billy Barman a dievčatá zo SĽUKU, The Backwards, Monika Bagárova s RnB Band, NO NAME a DJ EKG. Deti sa budú môcť tešiť na PACI PAC, divadelné rozprávky, detské mestečko, sokoliarov, zábavné hry a pouličné atrakcie.

Nedeľa bude patriť Kollárovcom, folklórnemu súboru Lúčnica a tradičnej korunovácii Kráľa remesla.

Súčasťou ponuky sprievodných kultúrnych podujatí je aj výstava Kysuce venovaná tomuto regiónu, prehliadka expozícií na Kežmarskom hrade a podujatie Krvavé dejiny, o ktoré je každoročne veľký záujem.

Počas trvania festivalu EĽRO si návštevníci budú môcť zakúpiť unikátny Kežmarský dúkat, dopraviť sa do mesta historickým parným vlakom či vyskúšať si jazdu v autoveteráne. Parný vlak bude premávať medzi mestami Svit, Poprad a Kežmarok.

Mesto vyšlo v ústrety aj rodinám s deťmi a spolu s Centrom voľného času pripravilo pre nich oddychové zóny, kde sa budú môcť zabaviť, pohrať sa a poskytnúť svojim najmenším základnú starostlivosť. V parku pred mestskou knižnicou si deti budú môcť nakresliť vlastný erb či vyrobiť prívesok pod dohľadom majstra. Svoju statočnosť si tí najodvážnejší môžu preveriť pri súboji s drakom či zahrať sa s divadlom RAMAGU.

Od roku 1991 si EĽRO získal priazeň mnohých návštevníkov, ktorí sa pod Tatry radi v druhý júlový týždeň vracajú. Remeselníci okrem predaja výrobkov predvádzajú svoju remeselnú zručnosť a návštevníci festivalu si môžu pod vedením majstra remeslo aj vyskúšať. Viac informácií na stránke elro.kezmarok.sk

Mgr. Barbora Sosková

vedúca Kancelárie primátora