Vladimír Makara v nedeľu svoje žezlo odovzdá inému remeselníkovi

Ručnému šitiu topánok sa venuje Vladimír Makara už dvadsať rokov. Nedeľný program, ktorý ovládnu Kollárovci bude aj o udelení ceny kráľ alebo kráľovná remesla 2023.

Svoju dielničku má úradujúci kráľ remesla v Huncovciach, kde si aj môžete pozrieť jeho výrobky. „Môj umelecký sen plním každý deň – aby boli užívatelia mojich výrobkov maximálne spokojní. Pracujem na novom modeli turistickej topánky. Odľahčenej, pevnej a takej, aby mala všetky vlastnosti, ktoré sú pri takomto druhu obuvi potrebné,“ povedal Vladimír Makara. Festival Európske ľudové remeslo preňho znamená možnosť prezentácie remeselných výrobkov. „Znamená pre mňa ale aj veľa pekných spomienok na predchádzajúce ročníky, stretnutia so známymi, umelecké zážitky z práce iných remeselníkov, ale aj všetkých umelcov, hercov či návštevníkov festivalu,“ zakončuje Makara.

Kráľa remesla vyberá Komisia EĽRO v deň vyhlasovania na základe tajného hlasovania. Na svoje menovanie si spomína aj obuvník Vladimír Makara, pre ktorého podľa jeho slov to bolo prekvapenia ale potom radosť a prítomnosť a podpora mojich blízkych. „Mladým remeselníkom odkazujem, aby mali veľa trpezlivosti, vydržali – aj keď sú teraz ťažké časy,“ uzavrel svoje posolstvo kráľ remesla 2022.

Ondrej Miškovič, foto: Ondrej Miškovič