Bezpečne na tradičnom kežmarskom festivale

V súvislosti s konaním jubilejného 30. ročníka EĽRO v Kežmarku aj mestská polícia chce poskytnúť niekoľko rád pre bezproblémový priebeh tohto významného podujatia v našom meste.

Na základe predchádzajúcich skúseností z konania festivalu môžeme konštatovať, že každý rok sa niektorí stali obeťami protiprávnych konaní. Je to tým, že nie každý totiž príde s úmyslom sa počas festivalu iba zabaviť. Aj preto chceme poukázať na niekoľko nasledujúcich rád, ako sa nestať obeťou takýchto protiprávnych konaní:

– Už pri príchode do mesta parkujte svoje motorové vozidlá na vyhradených parkoviskách.
– Dôležité je, aby ste nenechávali na sedadlách ani odkladacích plochách vozidla žiadne cenné veci, najmä kabelky, mobilné telefóny, peňaženky, ale aj iné navonok „bezcenné“ veci.
– Stále mať na pamäti, že vreckári na vás môžu zaútočiť hlavne tam, kde je sústredených veľa ľudí.
– Ak je možné, vyhýbajte sa tlačenici a hlučným skupinám a ak sa už nedá vyhnúť tlačenici, dobre sa na ňu pripravte a snažte sa mať svoju kabelku alebo tašku pod kontrolou.
– Pamätajte si, že niektoré tlačenice sú vyvolávané umelo, aby ste si nevšimli odcudzenie vecí a zlodeji mali ľahšiu prácu pre vašu nepozornosť.
– Buďte obzvlášť ostražití, keď opustíte peňažný ústav alebo bankomat, keďže zlodeji často na svoje obete číhajú práve tam.
– Okrem financií však často môžete prísť aj o doklady ako občiansky preukaz, cestovný pas, kreditné karty či kľúče od auta alebo bytu.
– Pokiaľ je to možné, nenoste pri sebe väčšiu sumu peňazí alebo príliš drahé predmety a ak už máte pri sebe väčšiu sumu peňazí, majte ich rozdelené a peňaženku noste pri sebe, nie v taške, ale napr. vo vrecku so zapnutým zipsom alebo gombíkom a pri platení neukazujte okolostojacim obsah vašej peňaženky.
– Ďalšou nepríjemnou udalosťou hlavne pre rodičov je prípad stratenia detí, a preto v prípade, že vaše dieťa niekam odbehne a vy už s ním nemáte žiadny kontakt, zavolajte mestskú políciu na bezplatné telefónne číslo 159 a udajte čo najpodrobnejší popis dieťaťa a nechajte svoj telefonický kontakt. Je to hlavne z toho dôvodu, že nájdené plačúce alebo stratené dieťa ľudia odovzdajú priamo hliadke vykonávajúcej službu v teréne alebo ho prinesú osobne na útvar mestskej polície, ktorá vás v prípade nálezu bude spätne ihneď kontaktovať.

Priamo v areáli bude tiež stále stanovisko rýchlej zdravotníckej pomoci a dobrovoľného hasičského zboru. Počas konania podujatia bude zvýšená aj prítomnosť hliadok mestskej polície, príslušníkov Policajného zboru a zároveň bude aj zvýšený monitoring prostredníctvom mestského kamerového systému s cieľom zabezpečiť hlavne preventívne pôsobenie pred protiprávnymi konaniami.
Veríme, že aj tieto naše rady vám pomôžu zabezpečiť nerušený príjemný zážitok z návštevy tohto významného podujatia, akým EĽRO v Kežmarku určite je.

Štefan Šipula
náčelník mestskej polície a predseda komisie bezpečnosti