Festival Európske ľudové remeslo uzavrel brány

Tlačová správa
Kežmarok, 15. júla 2019
Festival Európske ľudové remeslo uzavrel brány

29. ročník festivalu EĽRO je ukončený. Historickými bránami počas troch dní prešlo 65-tisíc návštevníkov. Pilo sa pivo, tancovalo, aj spievalo. Tohtoročný festival venovaný cechu pivovarníkov a debnárov v nedeľu popoludní uzavrelo vyhlásenie kráľa remesla. Tým sa pre rok 2019 stal cínolejár Andrej Kendrala z Považskej Bystrice.

Dvadsiaty deviaty ročník sa už tradične odohrával v historickom jadre mesta. „Aj napriek nestálemu počasiu záujem o remeslá a folklór neutícha. Návštevnosť festivalu je porovnateľná s predchádzajúcim ročníkom, kedy sme zaznamenali rekordnú účasť. EĽRO do centra Kežmarku prilákalo približne 65-tisíc návštevníkov. Potvrdilo sa nám, že ľudia dôverujú kvalite nášho festivalu. Tento rok sme zaviedli podmienku ekologického riadu v  stánkoch a chceme v tom aj pokračovať ,“ ozrejmil kežmarský primátor Ján Ferenčák, ktorý je zároveň aj riaditeľom festivalu. „Teší nás, že ľudia sa chcú remesiel takýmto spôsobom aspoň na chvíľu dotknúť. Okrem kultúrneho programu divákov zaujala aj škola tanca, tvorivé dielne, ale aj to, že každý si môže remeslo vyskúšať priamo na mieste,“ doplnil Ferenčák.

Tradičné ukážky viac ako dvesto remeselníkov boli doplnené príjemným kultúrnym programom, v ktorom sa predstavilo 20 folklórnych súborov zo Slovenska a zahraničia a večer už tradične patril populárnym slovenským či českým skupinám. V roku 2019 mesto Kežmarok oslavuje 750. výročie udelenia mestských práv, ktoré si Kežmarčania pripomenuli v úvodnom scénickom dobýjaní vstupnej brány. Vzácnu listinu od kráľa Bela IV. do mesta symbolicky priniesol kráľovský posol. V kultúrnom programe na troch pódiách vystúpila viac ako tisícka účinkujúcich. Spestrením bol koncert speváckeho zboru Lúčnice s dirigentom Adriánom Kokošom v drevenom artikulárnom kostole, medzinárodné divadlo Younak, módna prehliadka párt a krojov, ako aj svätá omša za účasti asi dvoch desiatok folkloristov. Súbory Vranovčan a Magura boli hlavnými hviezdami záverečného programu pred radnicou.

Jubilejný 30. ročník festivalu začne organizačný výbor pripravovať už v najbližších mesiacoch. „Tridsiaty ročník trhu bude náročnejší na prípravu. Musíme s ňou začať už teraz. Návštevníkov chceme prilákať opäť originálnym programom aj ukážkami zručných remeselníkov,“ povedal riaditeľ Ján Ferenčák.

Podujatie sa koná vždy druhý júlový víkend. Festival Európske ľudové remeslo je na Slovensku jedinečným podujatím a radí sa medzi najnavštevovanejšie.

Ing. Zuzana Šlosárová
oddelenie komunikácie a propagácie