
Novinky a zvučné mená umelcov spestria 26. ročník
Kežmarská radnica v spolupráci s mestským kultúrnym strediskom pripravuje ďalší ročník EĽRO.
(Kežmarok, 17. mája 2016) Najväčšie kultúrne podujatie mesta – 26. ročník medzinárodného festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO) sa uskutoční 8. až 10. júla. Tento bude venovaný Cechu hrnčiarskemu a kežmarským kníhtlačiarom.
Festival ročne navštívi cez štyridsaťtisíc návštevníkov. Okrem kultúrneho pôžitku EĽRO spája rozcestované kežmarské rodiny, kedy sa kamaráti vracajú do svojho rodiska vychutnať si atmosféru EĽRO. Mesto pripravilo bohatý kultúrny program, počas ktorého môžu návštevníci vidieť približne tisíc účinkujúcich a množstvo umeleckých diel z rúk asi dvesto remeselníkov.
Medzinárodný festival otvorí slávnostný sprievod v piatok, tesne pred trinástou hodinou. Víkend bude nabitý folklórnymi súbormi z Talianska, Ruska, Gruzínska, Chorvátska, Estónska, Švédska, Rakúska a návštevníci sa môžu tešiť aj na súbory zo Slovenska. Milovníkov tradičných ľudových tancov do centra priláka miestny FS Magura či Poddukelský umelecký ľudový súbor PUĽS z Prešova.
„Pred zrakmi návštevníkov predstavia svoje schopnosti a zručnosti remeselníci z Čiech, Poľska, Maďarska, Litvy. Pribudne nám Ukrajina a rozpracované máme tiež Slovinsko,“ priblížila členka výboru EĽRO Agáta Perignáthová. Práce hrnčiarov, knihovníkov, drotárov, tokárov, maliarov, rezbárov, mydlárov, včelárov či medovnikárov a ďalších odborníkov si budú môcť diváci nielen pozrieť, ale aj na mieste zakúpiť. Svoje miesta si na kežmarských uliciach nájdu v hojnom počte keramikári a sviečkari.
V areáli EĽRo sa môžete tešiť na podkúvanie koňa v kováčskej vyhni pred hradom či na dobové tance na hradnom nádvorí. Rodiny s deťmi v sobotu 9. júla odvezie historický parný vlak na trase Svit – Poprad – Kežmarok. Pre deti budú pripravené mnohé ďalšie atrakcie – novinkou je historický tábor s dobovými hrami. Pred hradom sa odohrá rytiersky turnaj na koňoch, ktorý divákov vráti do dávnej minulosti.
Pre tých, ktorí milujú rozprávky, budú na hradnom nádvorí pripravené Šípkova Ruženka, Ruže a meč a rozprávka s pesničkami na Kežmarskom hrade s názvom … A MUSÍ BYŤ PRINCEZNÁ. Celé vystúpenie sa hrá v krásnych dobových kostýmoch, v špeciálne scénograficky upravenom prostredí. „Už sme hrali rôzne rozprávky, ale v tejto je zatiaľ najviac princezien, jedna krajšia ako druhá. Ktorú si hlavný hrdina Jaroslav vyberie, neprezradím, na to sa už musíte prísť pozrieť,“ pozval nás autor a režisér rozprávky Marcel Hanáček. Vstupy budú každých 15 minút od 9.00 hod. v dňoch 9. a 10. júla. Obľúbené Krvavé dejiny uvidíme tento rok už po štrnástykrát, titul SARA odohrajú divadelníci exTEATRO v 15 minútových vstupoch od štvrtku do soboty vo večerných hodinách. Ide o autorské predstavenia inšpirované históriou hradu a mesta. Divadelníci vybrali mimoriadne zaujímavú tému z obdobia holokaustu v Kežmarku v období rokov 1938 až 1945. „Vo všetkých predchádzajúcich ročníkoch sme sa zameriavali na staršie obdobia, na rody Laskych, Thökölyovcov, protihabsburské povstania a ďalšie. Tento rok sme sa inšpirovali obyčajnou čiernou mramorovou tabuľkou, ktorú si pri vstupe do expozície mnohí návštevníci ani nevšimnú. Tabuľka upozorňuje na to, že práve v priestoroch Kežmarského hradu boli sústreďovaní Židia pred deportáciami,“ povedal autor titulu Marcel Hanáček, ktorý autorsky napísal a režíroval všetkých 14 dielov cyklu Krvavé dejiny. Zároveň doplnil, že úlohou tohto neobvyklého predstavenia nebude šokovať: „Na základe svedectiev a dokumentácie chceme inscenovať obrázky doby, ktorá v Kežmarku reálne bola.“
V piatok počas večerného programu si vypočujeme známe hviezdy ako Kristína so Štátnym komorným orchestrom zo Žiliny (vystúpi v Drevenom artikulárnom kostole), Pavol Hammel a návštevníkov priláka tiež galakoncert Kandráčovcov. Sobotňajším programom nás bude sprevádzať moderátor a zabávač s podtatranskými koreňmi Marcel Forgáč. Na javisku pri radnici vo večernom programe vystúpia superstaristi Emma Drobná a Štepán Urbán, odznejú najznámejšie hity populárnej skupiny Tublatanka. Spevák Maťo Ďurinda zaspieva známe skladby, napríklad „Dnes mám rande so svojím mestom“ alebo „Loď do neznáma“ a mnohé ďalšie. Nedeľa bude patriť folklórnym súborom, rozprávkam, rytierskemu súboju v scénickom prevedení. V popoludňajších hodinách budeme svedkami korunovácie Kráľa remesla EĽRO 2016 a to bude záver podujatia.
Ročník 2016 prinesie nové atrakcie aj mimo areálu EĽR-a. „Na výbore sme sa dohodli na rozšírení atrakcií aj za bránami festivalu. Jednou z noviniek je vláčik Maguráčik. Bude premávať počas festivalu každú hodinu okrem obedňajšej prestávky. V piatok odštartuje o 12.00 h. a bude v prevádzke do večerných hodín aj počas soboty, v nedeľu pôjde poslednú trasu o 12.00 h.,“ povedala členka výboru Zuzana Šlosárová. Za históriou kežmarských ulíc alebo za oddychom k rybníku Zlatná zase návštevníkov odvezie konský taxík.
Cenník vstupného pre 26. ročník EĽR-a ešte nie je definitívne známy. Návrh na ceny podal výbor EĽR-a a oficiálnymi sa stanú až po ich odsúhlasení mestským zastupiteľstvom 31.mája 2016.
Festival EĽRO píše svoju tradíciu už od roku 1991. Je festivalom s medzinárodnou účasťou remeselníkov a účinkujúcich. Každý ročník patrí inému cechu. Predchádzajúci jubilejný 25. ročník patril remeslám spracujúcim textil, predovšetkým súkenníkom.
Ing. Zuzana Šlosárová, komunikačný manažér