Program minulého ročníka EĽRO 2016


Medzinárodný festival ľudových remesiel a kultúry

KEŽMAROK
8. – 10. júl 2016
26. ročník venovaný hrnčiarskemu cechu a kežmarským kníhtlačiarom
pod záštitou premiéra SR Roberta Fica

Piatok 8. júla 2016

 

12.50 h

SPRIEVOD MESTOM(od MsKS, Ulica Starý trh, cez Ulicu Dr. Alexandra na Hlavné námestie)

divadelné, folklórne a tanečné súbory, skupiny historického šermu, jazdci  na koňoch, sokoliari,…

13.00 h

SCÉNICKÉ OTVORENIE VSTUPNEJ BRÁNY

dobýjanie hradieb areálu remesiel z Ulice Dr. Alexandra (Skupina historického šermu JAGO Sp. Nová Ves a Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel Bratislava)

13.00 – 19.00 h

FESTIVAL REMESIEL (ukážky remeselnej výroby)

v priestoroch areálu na Hlavnom a Hradnom námestí a na nádvorí hradu

KULTÚRNE PROGRAMY

Javisko pri radnici:

13.10 SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE FESTIVALU REMESIEL

  • 14.00 FS CITA DEI TRULLI, Alberobello, Taliansko
  • 15.00 FS FANTAZIORI, Bebjaevo, Rusko
  • 16.00 FS BRANISLAV NUSIĆ, Borovo, Chorvátsko  (do 17.00 h)

 

Javisko pri hrade:

  • 14.00 DFS MAGURÁČIK, Kežmarok
  • 15.00 FS RITSIKAD a HEIDE TÖMME, Estónsko
  • 16.00 ZIEMIA SIERADZKA, Sieradz, Poľsko
  • 17.00 LUNDS STUDENTERS FOLKDANSLAG, Švédsko
  • Javisko na hradnom nádvorí:
  • 14.00 Dobové tance  Divadlo Alchýmie, Poprad
  • 14.30 MÓDNA PREHLIADKA Nomina Rosae, Poľsko
  • 15.00 Sokoliari sv. BAVONA, Banská Štiavnica
  • 15.30 MÓDNA PREHLIADKA Nomina Rosae, Poľsko
  • 16.00 Dobové tance Divadlo Alchýmie, Poprad
  • 16.30 MÓDNA PREHLIADKA Nomina Rosae, Poľsko
  • 17.00 Sokoliari sv. BAVONA, Banská Štiavnica
  • 17.30 LA SPERANZA – dobová hudba

Malé javisko v areáli:

  • 13.30 Ľudová hudba TRIO VIVACE, Kežmarok
  • 15.00 Ľudová hudba MAGURA, Kežmarok
  • 16.00 Ľudová hudba TRIO VIVACE, Kežmarok
  • 17.30 Ľudová hudba MAGURA, Kežmarok

17.00 h

Koncert  KRISTÍNY so Štátnym komorným orchestrom zo Žiliny, diriguje Adrián Kokoš

Drevený artikulárny kostol Kežmarok

20.00 h

VEČERNÝ PROGRAM na Hlavnom námestí – javisko pri radnici

Vystúpenie Pavla  HAMMELA,  Galakoncert  KANDRÁČOVCOV a ich hostí: Moniky Kandráčovej, Anny Poráčovej, Terezy Mandzákovej, Veroniky Šoltýsovej, Orchestra Jula Selčana a Zboru sv. Cecílie.

Sobota  9. júla 2016

 9.00 – 19.00 h

FESTIVAL REMESIEL na Hlavnom a Hradnom námestí a na nádvorí hradu

KULTÚRNE PROGRAMY

Javisko pri radnici:

  • 9.30 DFS GORALIK, Kežmarok
  • 10.00 FS BRANISLAV NUSIĆ, Borovo, Chorvátsko
  • 11.00 FS LIPTOV, Ružomberok, Slovensko
  • 12.00 FS CITTA DEI TRULLI, Alberobello, Taliansko
  • 13.00 FS FANTAZIORI, Bebjaevo, Rusko
  • 14.00 FS SWARNI, Nowy Targ, Poľsko
  • 15.00 PUĽS (Poddukelský umelecký ľudový súbor) Prešov
  • 16.00 Zábavné súťaže s moderátorom Marcelom Forgáčom
  • 16.15 FS HEĽPAN, Heľpa, Slovensko
  • 17.00 Marcel Forgáč a zábavné súťaže pre malých aj veľkých
  • 17.15 FS ZIEMIA SIERADZKA, Sieradz, Poľsko
  • 18.00 Zábavné súťaže s moderátorom Marcelom Forgáčom
  • 18.15 LUNDS STUDENTERS FOLKDANSLAG, Švédsko

Javisko pri hrade:

  • 10.00 DFS ŠTVORLÍSTOK Trenčianska Turná, DFS MAGURÁČIK a FS MAGURÁK, Kežmarok
  • 11.30 FS BROCENI , Lotyšsko
  • 12.00 FS HEĽPAN, Heľpa, Slovensko
  • 13.00 LUNDS STUDENTERS FOLKDANSLAG, Švédsko
  • 14.00 FS BRANISLAV NUSIĆ, Borovo, Chorvátsko
  • 15.00 FS RITSIKAD a FS HEIDE TÖMME, Estónsko
  • 16.00 FS CITTA DEI TRULLI, Alberobello, Taliansko
  • 17.00 FS  FANTAZIORI, Bebjaevo, Rusko

Hradné nádvorie:

  • 10.00 Rozprávka  ŠÍPKOVÁ RUŽENKA, Divadlo Harry Teater, Banská Bystrica
  • 11.00 Sokoliari sv. BAVONA, Banská Štiavnica
  • 11.30 Dobová hudba  LA SPERANZA
  • 12.00 MÓDNA PREHLIADKA Nomina Rosae, Poľsko
  • 12.30 Dobová hudba LA SPERANZA
  • 13.00 KÚZLO ZBRANÍ – šermiarsky majster Ing. Peter Koza z TOSTABUR Bratislava
  • 13.30 Dobová hudba  LA SPERANZA
  • 14.00 MÓDNA PREHLIADKA Nomina Rosae, Poľsko
  • 14.30 Sokoliari sv. BAVONA, Banská Štiavnica
  • 15.00 Rozprávka RUŽE A MEČ, Tovarišstvo starých bojových umení Bratislava
  • 15.30 Dobové tance DIVADLO ALCHÝMIE, Poprad
  • 16.00 Skupina historického šermu JAGO, Sp. Nová Ves
  • 16.30 Dobové tance DIVADLO ALCHÝMIE, Poprad
  • 17.00 MÓDNA PREHLIADKA Nomina Rosae, Poľsko
  • 17.30 Skupina historického šermu JAGO, Sp. Nová Ves
  • 18.00 Dobové tance DIVADLO ALCHÝMIE, Poprad

Malé javisko v areáli:

  • 10.00 Ľudová hudba TRIO VIVACE, Kežmarok
  • 11.00 Ľudová hudba MAGURA, Kežmarok
  • 12.00 Ľudová hudba TRIO VIVACE, Kežmarok
  • 13.00 Ľudová hudba MAGURA, Kežmarok
  • 14.00 Ľudová hudba TRIO VIVACE, Kežmarok
  • 15.00 Ľudová hudba MAGURA, Kežmarok
  • 16.00 Ľudová hudba TRIO VIVACE, Kežmarok
  • 17.00 VYCHŇARSKE ŠARKANICE, Sp.Nová Ves
  • 18.00 Ľudová hudba TRIO VIVACE, Kežmarok

20.00 h

KEŽMAROK SA ZABÁVA – kultúrny program s tanečnou zábavou na Hlavnom námestí

pred radnicou

TšC TEMPO Kežmarok, ZUŠ Petržalská Kežmarok – TS BRILANT, víťazi televíznej súťaže Superstar EMMA DROBNÁ a ŠTĚPÁN URBÁN, populárna hudobná skupina TUBLATNKA, OHŇOSTROJ (cca o 23.00h), Diskotéka DJ Edo Horanský.  Moderuje MARCEL FORGÁČ

Nedeľa  10. júla 2016

 9.00 – 16.00 h

FESTIVAL REMESIEL na Hlavnom a Hradnom námestí a na nádvorí hradu

 KULTÚRNE PROGRAMY

Javisko pri radnici:

  • 9.30 DFS GORALIK, Kežmarok
  • 10.00 FS BRANISLAV NUSIĆ, Borovo, Chorvátsko
  • 11.00 FS FANTAZIORI, Bebjaevo, Rusko
  • 12.00 LUNDS STUDENTERS FOLKDANSLAG, Švédsko
  • 13.00 FS CITTA DEI TRULLI, Alberobello, Taliansko
  • 14.00 FS MAGURA, Kežmarok
  • 15.00 Korunovácia KRÁĽA remesla EĽRO 2016, UKONČENIE FESTIVALU, KOLESO ŠŤASTIA – žrebovanie tomboly

Javisko pri hrade:

  • 10.00 FS CITTA DEI TRULLI, Alberobello, Taliansko
  • 11.00  prestávka (rytiersky súboj pred hradom)
  • 12.00 DFS ŠTVORLÍSTOK Trenčianska Turná, DFS MAGURÁČIK a MAGURÁK Kežmarok
  • 13.30 ZIEMIA SIERADZKA, Sieradz, Poľsko
  • 14.00 FS BRANISLAV NUSIĆ, Borovo, Chorvátsko

Hradné nádvorie:

  • 10.00 Rozprávka ŠÍPKOVÁ RUŽENKA, Divadlo Harry Teater, B. Bystrica
  • 11.00 Dobová hudba LA SPERANZA
  • 12.00 Skupina historického šermu JAGO, Sp. Nová Ves
  • 12.30 MÓDNA PREHLIADKA Nomina Rosae, Poľsko
  • 13.00 Sokoliari sv. BAVONA, Banská Štiavnica
  • 13.30 Dobová hudba LA SPERANZA
  • 14.00 MÓDNA PREHLIADKA Nomina Rosae, Poľsko
  • 14.30 Sokoliari sv. BAVONA, Banská Štiavnica

Malé javisko v areáli:

  • 10.00 Ľudová hudba STRUNA, Lendak
  • 11.00 Ľudová hudba TRIO VIVACE, Kežmarok
  • 12.00 Ľudová hudba MAGURA, Kežmarok
  • 13.00 Ľudová hudba TRIO VIVACE, Kežmarok
  • 14.00 Ľudová hudba STRUNA, Lendak

V areáli počas festivalu: historický tábor s dobovým zariadením a hrami pre deti,  detské mestečko, klietka hanby, atrakcie pre deti, jazda na koňoch a poníkoch, príležitostná poštová pečiatka s námetom hrnčiarskeho cechu, obálky s prítlačou, pamätné listy a ručné rytiny, bylinkárka, veštica, šach s maxi figúrkami, tvorivé dielne, detské centrum, bohaté občerstvenie, …

Sprievodné podujatia:

Rozprávka  „…A MUSÍ BYŤ PRINCEZNÁ“  9. a 10. 7. 2016

v priestoroch Kežmarského hradu – vstupy každých 15 minút od 9.00 h

 KRVAVÉ DEJINY XIV. „ SÁRA“  od 6. do 9. 7. 2016

historický príbeh v priestoroch Kežmarského hradu – vstupy každých 15 minút od 20.00 h

RYTIERSKY TURNAJ na koňoch predeľovaný šermiarskymi a tanečnými výkonmi 20 pešiakov (dámy, heroldi, panoši, knechti, zástavníci,..) v scénickom prevedení TOSTABUR Bratislava

pred hradom v historickom tábore

  • 8.7.2016  o 18.00 h
  • 9.7.2016  o 18.30 h
  • 10.7.2016 o 11.00 h

Podkúvanie koňa v kováčskej vyhni pred hradom

  • 8. 7. 2016 o 14.00 h
  • 9. 7. 2016 o 11.00 h  a o 15.00h
  • 10. 7. 2016 o 12.00 h

Historický parný vlak – 9. 7. 2016 na trase:

  • Svit 9.10 – Poprad 9.20
  • Poprad 9.30 – Kežmarok 9.55
  • Kežmarok 11.40 – Poprad 12.05
  • Poprad 13.40 – Kežmarok 14.05
  • Kežmarok 16.00 – Poprad 16.25
  • Poprad 16.30 – Svit 16.40

Vláčik „Maguráčik“ –  premáva  8. – 10.7.2016 každú hodinu:

  • 8.7.2016 od 12.00 do 18.00 h,
  • 9.7.2016 od 09.00 do 18.00 h, obedňajšia prestávka 13.00 – 14.00 h,
  • 10.7.2016 od 09.00 do 12.00 h.

Trasa:  Sídl. Juh, Petržalská (zastávka MHD) – Futbalový štadión (smer zimný štadión) – Kávomaty – Garbiarska ul. (zastávka MHD) – Zlatý bažant (zastávka MHD) – Nový evanjelický kostol (zástavka SAD) – Ul. Gen. Štefánika (zastávka MHD) – Sídl. Juh, Obrancov mieru (zastávka MHD) – Sídl. Juh, Petržalská (zastávka MHD) (Poplatok 0,50 €/jazda/osoba).

Konský taxík – 8. – 10.7.2016

Premáva od 10.00 do 18.00 h za priaznivého počasia podľa záujmu.

Stanovište taxi je v parku na Garbiarskej ulici pri Strednej odbornej škole.

(Poplatok 4 €/osoba/malý okruh cca 15 min,  6 €/osoba/stredný okruh cca 30 min,  12 €/osoba/veľký okruh cca 60 min.)

Výstavy

* Výstava venovaná cechu hrnčiarov a kežmarským kníhtlačiarom

Výstavná sieň BARÓNKA, Hlavné námestie 46

* Rozdelené spomienky (Československo  1937 – 1948)

Meštiansky dom na Ul. Dr. Alexandra 11

* Expozícia MEŠTIANSKA BYTOVÁ KULTÚRA NA SPIŠI

Meštiansky dom, Hlavné námestie 55

* Expozícia automobilových veteránov

v priestoroch Kežmarského hradu

*Brunovský Daniel

Galéria u anjela, Starý trh 53